Zimowe oględziny plantacji przed falą dużych mrozów.

   Ostatnie dni przyniosły duże spadki temperatur. Lokalnie prognozowane jest nawet -16, -20 stopni.

W wielu miejscach kraju, również na naszych plantacjach, jest znikoma okrywa śnieżna lub nie ma jej w ogóle co pozostawia rośliny zupełnie bez ochrony.

W najbliższych dniach prognozowane są również silne wiatry co w połączeniu z mrozem może znacząco odbić się na kondycji roślin a na pewno spowoduje duże wysmolenia na polach.

Mimo wykonania wszystkich możliwych zabiegów agrotechnicznych przygotowujących plantacje do zimowania, często notujemy duże straty wywołane zimową aurą. Są to czynniki na które nie mamy wpływu takie jak temperatura, siła wiatru czy okrywa śnieżna.

Podczas oględzin narzuca nam się kilka pozytywnych aspektów naszego systemu uprawy które pokażemy na poniższych zdjęciach.

„Daszkowata” powierzchnia pola znacząco wpłynie na zmniejszenie wysmoleń osłaniając rośliny przed wiatrem w zagłębieniach. Podobny efekt obserwujemy w przypadku miedz śródpolnych za którymi rośliny często wyglądają dużo lepiej po ustąpieniu czynników stresowych.

Ponadto pozwala nam to na retencję śniegu nawet przy jego znikomej ilości na polu.


Zdjęcia z plantacji pszenicy

  W przypadku naszej plantacji rzepaku, dodatkowo pozostawiona przez nas umyślnie ścierń zbożowa, osłabi wiatr przy samym gruncie co zapobiegnie wywiewaniu śniegu z pola jak również zmniejszy sam szkodliwy efekt mroźnego wiatru.


Zdjęcia z plantacji rzepaku