news

# Agro masz

Stay updated

Uprawa Integrowana

Uprawa integrowana

Uprawa Integrowana

Od tegorocznej (2023) kampanii „Dopłat Bezpośrednich”, oficjalnie wchodzą w życie duże zmiany związane z funkcjonowaniem całego sytemu unijnych płatności. Chyba największą zmianą jest wprowadzenie tzw. „ekoschematów” czyli dodatkowych warunków, po spełnieniu których będzie można uzyskać wyższą stawkę płatności. Poza wymiarem czysto finansowym (potencjalnie wyższe przychody gospodarstwa) prowadzenie produkcji polowej i zwierzęcej zgodnie z ideą „ekoschematów” ma sporą szansę odwdzięczyć się lepszą kondycją naszej gleby i zwierząt, co również może przyczynić się do poprawy wyniku ekonomicznego gospodarstwa. Przystąpienie do sytemu „ekoschematów” jest w pełni dobrowolne, choć szczerze mówiąc wiele z opisanych w ich założeniach zasad (utrzymanie gleby w dobrej kulturze, utrzymanie dobrostanu zwierząt, nawożenie w oparciu o rzeczywiste potrzeby nawozowe roślin itd.) już dziś są powszechnie stosowane przez wielu świadomych rolników. 

Integrowana Produkcja Roślinna w założeniach „ekoschematów”

Głównym założeniem Integrowanej Produkcji Roślinnej jest produkcja wysokiej jakości m. in. zbóż, kukurydzy czy rzepaku przy ograniczeniu stosowania chemicznych środków ochrony roślin i nawozów do poziomu rzeczywistych potrzeb roślin. Innymi słowy, w przeciwieństwie do produkcji ekologicznej nie rezygnujemy w tym przypadku całkowicie z chemicznej ochrony roślin, ale ograniczamy ją do niezbędnego minimum. Ponadto nawożenie powinniśmy prowadzić w oparciu o rzeczywiste zapotrzebowanie roślin na poszczególne składniki pokarmowe i zasobność gleby (potwierdzoną odpowiednimi badaniami). Zebrane plony przed sprzedażą muszą być przebadane pod kątem pozostałości środków ochrony roślin, metali ciężkich czy azotanów. Cały cykl produkcyjny (uprawa, nawożenie, dobór odmian, ochronę) należy prowadzić zgodnie z metodyką określoną przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin. Spełnienie wymienionych wcześnie warunków a także ukończenie szkolenia z zakresu Integrowanej Ochrony Roślin jest podstawą do uzyskania certyfikatu. Posiadając certyfikat możemy już wnioskować o wypłatę dodatkowych środków. Tak jak już wspominaliśmy wielu świadomych rolników już dziś stosuje wiele praktyk zgodnych z metodyka Integrowanej Produkcji, więc uzyskanie certyfikatu nie powinno być dla nich większych wyzwaniem. 

Integrowana Produkcja z Agro-Maszem

W dzisiejszych czasach, raczej nikt nie wyobraża sobie prowadzenia działalności rolniczej bez ciągników, maszyn i narzędzi. Podobnie jest z Integrowaną Produkcją – fakt, że ograniczamy stosowanie szeroko rozumianej chemii nie oznacza, że mamy rezygnować z dobrodziejstw współczesnej mechanizacji rolnictwa. W tym miejscu chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę produkowane przez nas maszyny i narzędzia, które z powodzeniem można wykorzystać w systemie Integrowanej Produkcji. Wierzymy, że nasze wyroby w połączeniu z wiedzą i profesjonalizmem ich przyszłych użytkowników pozwolą uzyskiwać wysokie i stabilne plony o wysokiej jakości. 

Nowy sezon zaczyna się w żniwa

Jeśli chcemy zmniejszyć zużycie herbicydów powinniśmy rozpocząć walkę o ograniczenie populacji chwastów i samosiewów roślin uprawnych tuż po żniwach. Szczególnie jeśli pracujemy w technologii bezorkowej. W tym celu szczególnie polecamy najnowszą, wciąż rozwijaną linię produktów, czyli narzędzia do uprawy ultrapłytkiej. Brony mulczowe i brony talerzowe serii Faster i Faster Cut, również w wersjach z wałami nożowymi pozwolą na wydajne i tanie zrywanie ścierniska. Dzięki minimalnej głębokości pracy (2 – 3 cm), dużej prędkości roboczej (nawet do 20 km/h) i stosunkowo niewielkiej masie uzyskujemy bardzo dużą wydajność pracy przy niskim spalaniu paliwa. Kiedy samosiewy i chwasty pobudzone pierwszym przejazdem zaczną kiełkować, warto wykonać drugi przejazd celem ich zniszczenia. Ultrapłytka uprawa zapobiega również zbytniemu przesuszaniu gleby, a zabiegi uprawowe można łączyć również z wysiewem międzyplonów.

Dobrze wykonana orka przynosi efekty

Odcięcie i odwrócenie wierzchniej warstwy roli znane jako orka to podstawowy zabieg uprawowy w większości polskich gospodarstw. Po przejeździe pługa zaczynamy wszystko od nowa, odkładnica przerzucająca glebę niweluje dotychczasowe błędy uprawowe, tak aby w nowy sezon wejść z czystą kartą. Agro-Masz oferuje szeroką gamę pługów, począwszy od najprostszych zagonowych przez lekkie obracalne po wieloskibowe półzawieszane narzędzia serii Giant. Taka różnorodność rozwiązań daje możliwość doboru narzędzia idealnie dobranego pod kątem mocy i siły udźwigu ciągnika. Możliwość doposażenia naszych pługów w przedpłużki, listwy dokładające i różnego rodzaju zabezpieczenia korpusów pozwala dobrać narzędzie najlepiej sprawdzające się w warunkach polowych każdego gospodarstwa. 

Uprawa przedsiewna i siew

W kwestii przygotowania roli do siewu i samego wysiewu nasion Agro-Masz proponuje równie szeroką gamę maszyn i narzędzi. Szczególnie polecamy bliższe zainteresowanie agregatami uprawowo-siewnymi, które pozwalają ograniczyć liczbę przejazdów, a więc ugniatanie gleby i zużycie paliwa. Oferujemy maszyny w różnych konfiguracjach (mechaniczne, pneumatyczny, zębowe, talerzowe) przystosowane do współpracy z ciągnikami różnej mocy i wielkości. Wychodząc naprzeciw potrzeb rolników rozwijamy również agregaty przeznaczone do pracy w systemie bezorkowym. Możemy zaoferować zarówno agregat do uprawy pasowej (Strip-till) Salvis jak i wielobelkowe kultywatory Runo i Runner w różnych opcjach wyposażenia i konfiguracjach. Narzędzie do uprawy bezorkowej marki Agro-Masz można doposażyć w redlice nawozowe, które w połączeniu z przednim zbiornikiem Ikar pozwalają na prowadzenie wgłębnego, zlokalizowanego nawożenia. Głębokie umieszczenie nawozu poprawia efektywność jego wykorzystania przez rośliny. 

Wspólnie po wysokie plony

W Agro-Maszu chcemy produkować maszyny i narzędzia godne światowych standardów, które będą pomagać polskim rolnikom osiągać wysokie plony. Wszak sami jesteśmy rolnikami i rozumiemy ich potrzeby i aż za dobrze znany wyzwania, z jakimi mierzą się na co dzień. Wierzymy, że nasze produkty wykorzystywane zgodnie z założeniami nowej „Wspólnej Polityki Rolnej” pozwolą również na poprawę efektywności ekonomicznej gospodarstw naszych klientów.